Jakie ciasto na jesień –  3 propozycje

Jesienna aura sprawia, że popołudnia i wieczory częściej spędzamy w domowym zaciszu. Sprzyja to spotkaniom przy kawie, czy herbacie, a skoro już jest mowa o tych najpopularniejszych gorących trunkach, to nie może zabraknąć też ciast. Najlepsze jesienią są nie tylko kasztany, spadające liście z drzew czy rozgrzewające herbaty. Ta pora roku obfituje także w najlepsze owoce sezonowe, które mogą posłużyć jako składnik ciasta. Trzy najbardziej topowe ciasta na jesienne popołudnia to babeczki pieczone ze śliwką, rolada malinowa i wiśnia z kruszonką.

Babeczki pieczone ze śliwką – królowe jesiennych stołów?

Myśląc o babeczkach, najczęściej przychodzą na myśl słodkie miniaturowe ciasteczka, mogące przybierać różną formę. Skoro skupiliśmy się na polskiej złotej jesieni, to nie możemy pominąć owocu, który najbardziej z tą porą roku się kojarzy – śliwka. Babeczki śliwkowe w kształcie kopczyków przyozdobione białym lukrem wyglądają pięknie, ale i tak samo smakują. Ciasto, a wewnątrz rozpływająca się śliwka nadająca całości słodyczy, ale także przełamując ją nutką kwasowości i do tego znów ciasto wznoszące się nad owocem niczym kopuła. Wszystko polane białym lukrem.

Rolada malinowa – najlepszy deser na zimne dni?

Kolejny polski uwielbiany owoc, jakim jest malina znakomicie, sprawdzi się w wielu rodzajach ciast, jednak najbardziej pasować będzie do nich rolada. Puszyste ciasto przełożone malinową śmietaną, a do tego jeszcze kawałki owoców, a to zwinięte w kształt rolady i przyozdobione śmietaną. Czy można wyobrazić sobie lepszy deser do popołudniowej, rozgrzewającej herbaty imbirowej? Malina z natury jest słodka, lecz jest w niej też nuta cierpkości, która powoduje, iż znakomicie komponuje się ze słodkimi kremami na bazie śmietany.

Czy jest lepszy smak dzieciństwa niż wiśnia z kruszonką?

To chyba najpopularniejsze ciasto wykonywane przez babcie. Nie ma nic innego, co mogłoby zostać porównane to tego smaku. Myśląc o wiśni z kruszonką skojarzenia są proste: spacer, kasztany, a po przechadzce powrót do domu pachnącego właśnie ciastem z wiśniami ukoronowanym maślaną kruszonką i popisaną lukrowymi szlaczkami. Każdy ma swoje ulubione smaki, ale nie sposób przejść obojętnie obok tych jesiennych specjałów.